Skutainé Fábián Edit

skutaine-fabian-edit.png

"Ebben az életben nem tehetünk nagy dolgokat. Csak kis dolgokat tehetünk, nagy szeretettel.” (Kalkuttai Szent Teréz) Skutainé Fábián Edit vagyok, 1991 óta dolgozom a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház koraszülött részlegén.

Életem egyik meghatározó éve volt 1987, amikor az általános iskolai tanulmányaimat befejezve felvételt nyertem a székesfehérvári Egészségügyi Szakközépiskolába.
Az ott eltöltött négy év alatt gyakorlatunkat a helyi kórházba teljesítettük, ahol nagyon sokat tanulhattunk a minket fogadó egészségügyi dolgozóktól, mind felnőtt és gyermekosztályon. Az én szívem már akkor is a gyerekek felé húzott. A középiskola elvégzésével általános ápolónői végzettséget szereztem. Az érettségit követően nem volt kérdés számomra, hogy beteg gyermekekkel szeretnék foglalkozni.

A csecsemőosztályon kezdtem ápolói pályafutásomat, és rövid idő múlva már a gyerekintenzív és koraszülött részlegen dolgoztam. Munkám mellett mindig fontosnak tartottam, hogy szakmailag is képezzem magam. Gyermekápolói, majd gyermek intenzív terápiás szakképesítést szereztem. 2023 márciusától a koraszülött részleg részlegvezetői feladatait látom el.

Már pályám kezdetén feladatomnak éreztem, hogy a beteg babák ápolása mellett az édesanyák, szülők lelkét is ápoljam. Édesanyaként még jobban átéreztem azt a bizonytalanságot, kétségbeesést, hogy milyen elveszettnek érezhetik magukat, amikor nem lehetnek a babájuk mellett. Félelem veszi őket körül, mi történhet az ajtók mögött. Mit csináltam rosszul? Én vagyok a hibás? Ezek a gondolatok futnak át a fejükben. Munkám során mindig igyekszem őket pár jó szóval megnyugtatni. Napi kommunikációt folytatok velük, tájékoztatom őket, hogy mi várható az osztályon töltött idő alatt, ismertetem a házirendet. Találkozásaink folyamán megbeszéljük miért fontos az anyatejes táplálás, felajánlom a saját és védőnői segítséget ebben a témában is.

Biztatom őket, hogy az inkubátor mellett szólítsák meg babájukat, meséljenek, énekeljenek nekik. Fontosnak tartom, hogy lehetőséget biztosítsunk számukra, hogy megérinthessék gyermeküket, már az inkubátorba is. Felajánlom a Kenguruzás lehetőségét, miközben beszélek arról, hogy milyen jótékony hatása van mind a baba és a mama számára, így könnyebben leküzdhetik az ezzel kapcsolatos félelmeiket. Különösen próbálok figyelni azokra az édesanyákra, akik babájának állapota instabil. Türelmesen meghallgatom őket, kérdéseikre igyekszem megnyugtató választ adni. Gyakran önmagukat hibáztatják egy-egy állapot megingás esetén. Ezzel kapcsolatban sokat beszélgetek velük, beszélgetéseinkbe lehetőség szerint bevonom az édesapákat is. Biztosítom őket arról, hogy ez nem az ő hibájuk. Szükség esetén, ha igénylik, elfogadják, felajánlom az osztályunkon dolgozó pszichológus segítségét. Sok esetben mindkét szülő él a felajánlott segítséggel, aminek pozitív hatása a későbbiekben tapasztalható is. Ápolói munkám mellett igyekszem otthonossá tenni munkatársaimmal osztályunkat. Dekorációt készítünk, amibe a szülőket is bevonjuk. Anyák napján köszöntjük az Édesanyákat, ünnepnapokon pedig apró ajándékkal készülünk a babáknak és mamáknak.

Osztályunkon minden évben megünnepeljük a Koraszülöttek világnapját, ahol lehetőség van találkozni volt kora babáinkkal. Jó látni, hogy rendezvényünk alkalmával egészséges és boldog családokkal találkozunk. Munkánk eredménye igazán itt kap visszaigazolást. Szakmai pályafutásom alatt nagyon sokat változott a szemlélet a koraszülött ellátásban. Sokat tettünk és sokat teszünk azért, hogy a családbarát szemlélet egyre nagyobb teret kapjon osztályunkon.

Álmom egy olyan nyitott családbarát koraszülött részleg kialakítása, ahol a nemcsak látogatni jönnek a szülők meghatározott időben, hanem teljes mértékben részt vesznek az ápolásba és a nap 24 órájában gyermekük mellett lehetnek. Az egészségügyi dolgozók pedig partnerként tekintenek rájuk.

Vallom Kalkuttai Szent Teréz (Teréz anya) hitvallását: „A kedves szavak rövidek és könnyen kiejthetőek, de a visszhangjuk valóban végtelen."