Dr. Audrey Evans a családközpontú betegellátás rendíthetetlen híveként építette a gyermekegészségügyi ellátási modell struktúráját. Mindemellett pedig ő volt a világ első Ronald McDonald Házának is a megálmodója és társalapítója Philadelphiában. Tudta, hogy a családoknak együtt kell maradniuk életük legnehezebb időszakában, annak érdekében, hogy a gyermeknek minél nagyobb esélye legyen a gyógyulásra. Éppen ezért a célja akkor is ugyanaz volt, mint a mostanra világszintűre nőtt alapítványi hálózatnak: létrehozni egy olyan helyet, ahol a szülők a kórház közelében lakhatnak, amíg beteg gyermekeik elhúzódó orvosi kezelést kapnak az otthonuktól távol eső egészségügyi intézményben.

Saját gyermeke nem született, talán éppen ezért Dr. Evans az életét a gyermekgyógyászatnak szentelte és az általa kezelt gyerekeket mind a sajátjának tekintette. Emellett igyekezett olyan otthonos és a gyógyulást elősegítő környezetet teremteni, amely az egész családnak könnyebbé tette a felépülési folyamatot. Az onkológiai osztályon elhelyezett madárkalitka, a doktornő laborköpenyéből kikandikáló hörcsög és nyuszi, amely átsegítette a gyermekeket az MRI-berendezéstől való félelmeiken, mind-mind olyan emlékek, amelyet a gyógyult gyerekek és szüleik hálával teli mosollyal emlegetnek a mai napig.

Abban a korban, amikor a legtöbb nő még hitelkártyát sem igényelhetett, ő lett az első gyermekonkológus főorvos a Philadelphiai Gyermekkórházban. Egyedülálló kockázatvállalási képessége és az, hogy alternatív megoldásokat kínálva kérdőjelezte meg a feltételezéseket egy olyan 6 évtizedes karrierhez vezetett, amivel beírta magát a történelemkönyvekbe. Az onkológiai praxisa és kutatómunkája gyümölcseként megalkotott Evans Staging System (Evens féle stádiumbeosztási rendszer) jelentős előrelépést jelentett és a mai napig alkalmazott megközelítés a neuroblasztóma – a szimpatikus idegrendszer rosszindulatú daganata – kezelési területén.

A világra gyakorolt hatása olyan rendkívüli volt, hogy leforgatták az életét és örökségét feldolgozó, „Audrey’s Children” című játékfilm, amely nemsokára bemutatásra kerül.

Dr. Evans 2022. szeptember 29-én békésen, otthonában hunyt el. Utolsó napjaiban egy elkötelezett, gondos és szerető ápolókból álló csapat vette őt körül, akik épp olyan odaadással gondozták, mint ahogyan azt ő is tette minden „gyermekével”.

A díjról

Az idén 30 éves Ronald McDonald Gyermeksegély Alapítvány egyik legfontosabb küldetése a családközpontú betegellátás szemléletének népszerűsítése és terjesztése a hazai gyermekgyógyászatban. Alapítványunk mindent megtesz azért, hogy ezt a szemléletmódot erősítse, valamint támogassa a lakóhelytől távol eső kórházakban kezelt, krónikus beteg gyermekeket és családjaikat azzal, hogy az általa üzemeltetett Ronald Házakban és a Családközpontban otthonos körülmények között biztosít számukra térítésmentes szállást és feltöltődési lehetőséget a gyermek kórházi kezelésének idejére. Nap mint nap tapasztaljuk, hogy az egészségügyben dolgozó szakemberek emberfeletti, lelkiismeretes munkát végeznek, ezért fontosnak éreztük, hogy elismerjük egy olyan egészségügyi dolgozó munkáját, aki a csecsemő- és gyermekgyógyászat területén, a családokat támogató hozzáállásával és nem mindennapi teljesítményével kivívja a kollégák és betegek nagyrabecsülését és szeretetét

KI ADHAT LE JELÖLÉST?

A jelölésnél fontosnak tartottuk a szakmai megalapozottságot, így a magyarországi gyermekkórházak intézményvezetőitől, orvosaitól, intézményvezető főnővéreitől, osztályos főnővéreitől, valamint az ezen intézményekben dolgozó nővérektől (csecsemő és gyermekápolók, szakápolók és diplomás ápolók) várjuk a jelöléseket.

KIKET LEHET JELÖLNI A DÍJRA?

A díjra bármely Magyarországi, gyermekgyógyászati ellátást nyújtó egészségügyi intézményben (kórház, klinika, beleértve a gyermek palliatív ellátással, rehabilitációval foglalkozó intézményeket is) dolgozó csecsemő- és gyermekápolót, szakápolót, diplomás ápolót lehet jelölni.

HOGYAN ZAJLIK A JELÖLÉS?

A jelöléseket írásban várjuk az díj@ronaldhaz.hu email címen. A jelölésnél kérjük küldjék el a következő adatokat. A díjra jelölt egészségügyi szakdolgozó:

  • nevét,
  • az egészségügyi intézmény és az osztály teljes nevét, ahol jelenleg dolgozik,
  • beosztását,
  • e-mail címét,
  • telefonszámát,
  • rövid indoklást amiért alkalmasnak találja a szakdolgozót a díj elnyerésére.

A jelölő:

  • nevét,
  • email címét,
  • telefonszámát.

A jelöltekkel az Alapítvány munkatársai veszik majd fel a kapcsolatot a jelölés véglegesítéséhez.
A nevezések leadásának határideje: 2024.szeptember 9.

KI ÉS HOGYAN A SZAVAZHAT?

Szavazatot bárki leadhat a dij.ronaldhaz.hu oldalon 2024. szeptember 19. és október 7. között az alábbi adatok megadásával

  • szavazó neve, e-mail címe
  • a jelölt nevének kiválasztása.

A szavazási időszak alatt egy e-mail címről csak egy szavazat érkezhet. Ismerje meg a jelöteket itt.

DÍJAZÁS

Az a jelölt, akire a legtöbb szavazat érkezik 500.000 Ft pénzügyi juttatásban részesül, melyet 2024. október 14-én adunk át részére ünnepélyes keretek között Budapesten.