Családközpontú betegellátás

A családközpontú ellátást általában a család, mint támogató közösség szempontjából optimális egészségügyi gyakorlat leírására használják. Egy olyan megközelítési mód, ahol az egészségügyi folyamat és döntéshozatal a család és az egészségügyi szolgáltató közötti partnerségben történik. Általános alapelvei a család bevonása, a nyílt és tárgyilagos információmegosztás, a különbségek tisztelete és elfogadása, a folyamatos együttműködés és egyeztetés az egészségügyi ellátás során.

A családközpontú szemléletben a család támogató közelsége, a szülők, testvérek megnyugtató jelenléte és a gyógyulásra tett pozitív hatása kritikus elemei a gondozásnak, a családon és a közösségen belüli életminőség kontextusában. A megközelítést számos klinikai gyakorlat, kórház és egészségügyi csoport az előremutató gyermekegészségügyi ellátás szabványának tekinti. A széles körű támogatás ellenére jelenleg még nem széleskörben elterjedt a klinikai gyakorlatban.

Alapítványunk zászlójára tűzte, hogy eszközeivel és programjain keresztül mindent megtesz ennek a szemléletmódnak a népszerűsítésének és szakmai segítésének. A gyermekek egészségügyi ellátása során szerves résztvevő kell, hogy legyen a család, mert mind a tudomány, mind pedig a tapasztalat alátámasztja, hogy a gyermekek gyógyulásának egyik kulcsa a szeretteik közelsége. Az egészségügy és a család közötti kapcsolat mindkét fél számára hasznos és kölcsönös együttműködésben működik csak igazán. Elég ha arra gondolunk, hogy ki tudna hitelesebben nyilatkozni egy beteg gyermek állapotáról, mint az édesanya, aki akár napi 24 órát tölt el a gyermeke mellett, és minden rezdülését ismeri. Másrészt pedig, ki az, aki odaadóbban tud gondoskodni egy gyermekről, mint a saját családja?

Az alapítvány azzal segíti a krónikus betegségben szenvedő kisgyermekek gyógyulását, hogy az általa épített és fenntartott hazai Ronald Házakban, szobákban és közösségi terekben a szülők is gyermekeik mellett maradhatnak és nyugodt, családias környezetben tölthetik el az orvosi kezelések közti időszakot. A kórházi körülmények közül való kiszakadás lehetősége és a biztonságos szülői közeg biztosítása nagy szereppel bír abban, hogy a gyermek lelki állapota minél stabilabb legyen, amely segíti a gyógyulását. Mindez a kommunikációt is megkönnyíti az orvos, az ápolók és gyermek között, mivel a szülők olyan információkkal szolgálhatnak, ami fontos és hasznos az egészségügyi személyzetnek.