Kovács Sándorné

kovacs-sandorne-marcsi.png

Életemben a munkámmal kapcsolatos két legfontosabb dátum: 1984. és 2024. A két időpont között 40 év telt el, amit ugyanazon a munkahelyen töltöttem el, a Bethesda Gyermekkórház Csecsemőosztályán, ahol előbb nővérként, majd 24 éve főnővérként dolgozom.
Igen széles az osztályunk profilja, mivel minden olyan 1 évesnél fiatalabb csecsemő hozzánk kerül, aki a kórházunkat különböző problémák miatt felkeresi és akinek a betegsége kórházi ellátást igényel.

A gyerekek többsége akut betegségekkel, fertőzésekkel érkezik, ami legtöbbször csak néhány napos bentlétet igényel. Vannak azonban olyan gyerekeink is, akik veleszületett rendellenességekkel élnek, melyek már csecsemőkorukban kifejezett tünetekkel járnak. Az elmúlt évek alatt általános tapasztalatunk az, hogy egyre több a súlyos, krónikus betegségben szenvedő kisgyermek, akik kezelése sokszor hetekig, hónapokig a kórházban történik. Ezekben az esetekben természetes, hogy szorosabb kapcsolat alakul ki, jobban megismerhetjük egymást, a családdal együttérezve igyekszünk segíteni őket.

Osztályunkon igyekszünk holisztikus egészségszemléletet kialakítani, így nem csak a betegre fókuszálva dolgozunk, hanem a teljes egészre, vagyis a családra is igyekszünk odafigyelni. A sokszor több hónapig tartó ápolás során elengedhetetlen, hogy ne csak a testet gyógyítsuk, hanem a lelket is ápoljuk. Ezek az esetek team-munkát igényelnek, vagyis több speciális területen dolgozó munkatársunk – gyógytornász, gyógypedagógus, pszichológus, szociális munkás - bevonásával vagyunk a családok mellett. A nap 24 órájában együtt élünk ezekkel a betegekkel és édesanyákkal vagy más hozzátartozókkal. Az ő igényeiket is figyelembe véve igyekeztünk minél otthonosabbá, kényelmesebbé tenni számukra az osztályunkat, az életterünket.

Főnővérként fontos feladatomnak tartom, hogy a fiatal kollégáimat segítsem abban, hogy a szakmai igényesség, a betegközpontú, empatikus gyermekápolás mellett a mindennapi munkájukban megtalálják azt, ami örömöt okoz számukra.

Ha a szülők és az egészségügyi dolgozók együttműködése kölcsönös bizalmon és megértésen alapszik, a gyerekek is nagyobb eséllyel lépnek a gyógyulás útjára. Szakmai pályafutásom során számos efféle együttműködésnek lehettem a részese, melyek nap mint nap megerősítettek abban, hogy szebb hivatást nem is választhattam volna.